Včelaři v akci.

 

Včelaři v akci.

V neděli 14.6.2015 se zájemci ze základní organizace včelařů Olomučany zúčastnili kurzu chovu včelích matek, který jsme pro sebe zorganizovali ve spolupráci s Ing. Zigalem a SOUVč v Nasavrkách..

Kurz se konal v pěkném prostředí zahrady učitele včelařství Ing. Zigala ve Vilémovicích za krásného slunečného počasí od 9. hodin do odpoledních hodin.

Celkem se tohoto kurzu zúčastnilo 11 zájemců z řad včelařů z Olomučan a z Klepačova.

Probrali jsme teoretickou část a každý kdo chtěl si mohl prakticky vyzkoušet tzv. přelarvení pomocí přelarvovací  lžičky.

Ing. Zigal chová velice mírné včely linie Vigor takže ani ochranné včelařské klobouky nebyly nutné.

Ale v zájmu jisté bezpečnosti jsme si je všichni při praktické ukázce práce v chovných včelstvech nasadili. Během kurzu bylo zodpovězeno mnoho praktických dotazů.                      

Diskuze na téma chov včelích matek, proč, nač, jak, kdy apod. byla opravdu bohatá.

Abychom „nestrádali“, tak jsme si o krátké přestávce v průběhu kurzu uvařili kávu nebo čaj, každý podle své chuti a ochutnali vynikající svatební koláčky (tvarohová, ořechová a povidlová náplň).  Závěrem si někteří účastníci zakoupili tzv „otevřené matečníky“ pro oživení chovu a noví členové pro jejich vyzkoušení a porovnání užitkových vlastností linie Vigor se včelami na svých včelnicích.

Celou dobu jsme byli pod  „ochranou“ a dohledem psa plemene Leonberger jménem Baruška.

Všichni účastníci se shodli na vysoké odborné úrovni a organizaci kurzu.

Atmosféra kurzu byla příjemná a přátelská.

 

Jiří Hlaváček

Jednatel ZO ČSV Olomučany, o.s.