Obec a okolí

Obec se nachází asi 28 km severně od Brna. Leží na severozápadním výběžku Drahanské vrchoviny v kopcovitém terénu s nadmořskou výškou 248 až 508 m nad mořem na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Celková rozloha katastru obce činí 1513 ha a je z velké části pokryta smíšenými lesy. Geologicky se obec nachází na tzv. brněnské vyvřelině částečně tvořené vápencovými horninami. Dostupnost obce je zajištěna autobusovým spojením z 4 km  vzdáleného Blanska, kterým také prochází vlakový koridor Brno – Česká Třebová.

V okolí obce se nachází velké množství turistických a cykloturistických tras, které jsou přímo napojeny na stezky vedoucí  do Moravského krasu a zpět. Cyklotrasy volně navazují na stezku vedoucí z Brna s průtahem do nedalekého Rakoveckého údolí a dále do Olomouce.

Nejvyhledávanějším a zároveň nejvyšším bodem v okolí obce je Máchův památník v nadmořské výšce 508 m n. m., z něhož jsou překrásné výhledy – při dobré viditelnosti až na Pálavské vrchy a nejbližší vrcholky rakouských Alp. Máchův památník se nachází přibližně uprostřed krajinného prvku nazvaného lesnický Slavín, na jehož území  je nespočet převážně opravených a dobře udržovaných lesních studánek. Velké množství informací o Slavínu naleznete na samostatných stránkách.

Informace o studánkách odkazují na server estudánky.cz.

 Nejznámější z nich jsou U srnce, U Huberta a U Tetřeva, okolo kterých jsou založeny udržované lesní parky. Téměř všechny studánky jsou dostupné jak na kole, tak pěšky a jsou vyhledávanými turistickými cíly. Při toulkách v okolí je také velké množství nejrůznějších památníků a pomníčků věnovaných zakladatelům výše zmíněného lesnického Slavína. Díky poloze obce, s poměrně velkým převýšením, se návštěvníkům z mnoha míst naskýtají krásné výhledy do okolní krajiny.

V katastru obce se také nachází zříceniny Čertova hrádku a Nového hradu.

Další zajímavostí je stálá expozice olomučanské keramiky umístěná na obecním úřadu. Keramika se vyráběla přímo v naší obci ve druhé polovině 19. století a počátkem století dvacátého a ve své době byla vyhledávaným užitkovým i okrasným zbožím. Muzeum je možné navštívit po dohodě na obecním úřadu.

Z infrastruktury je nutno zmínit dva obchody s potravinami a také tři hospody – obecní, U červené růže a v Hotelu Olberg. V letních měsících je v provozu výletiště Bahňák s možností koupání a malého občerstvení.

Munipolis

Bezplatná nabídka pomoci v oblasti duševního zdraví v naší obci

Nabídka bezplatné pomoci dětem, mladistvým a rodinám v oblasti duševního zdraví na Blanensku. [více]

Vánoční dílna a adventní koncert

V neděli se uskuteční dvě akce: Kajesan od 15 hodin pořádá předvánoční tvořivou dílnu v KC. Vytvoříme si ozdobné věnečky z čerstvého chvojí a různé dekorace… občerstvení pro malé i [více]

Rozsvícení vánočního stromu

V tuto sobotu 2. 12. vás co nejsrdečněji zveme na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které se uskuteční v 16:00 na tradičním místě. Doprovodný program bude v prostorách Klubu maminek na OÚ [více]

Předvánoční výlet: Po stopách vánočních tradic

SPOZ Olomučany zve na předvánoční výlet PO STOPÁCH VÁNOČNÍCH TRADIC dne 16.12.2023 (KOULIER a památková rezervace BETLÉM). Více na www.olomucany.cz a plakátech. [více]

Vánoční posezení pro seniory

SPOZ Olomučany zve naše seniory na Vánoční posezení s hudbou. Setkáme se v neděli 10. 12. 2023 ve 14 hodin v Kulturním centru. [více]

Kontakt

Obec OLOMUČANY

Olomučany 123
679 03 Olomučany

Tel.: +420 516 412 550

E-mail: obec@olomucany.cz

Bankovní spojení:
1360642319/0800

Datové schránky: w6ua2z4

Zobrazit obec na mapě

Úřední hodiny

Obecní úřad

Po, Čt 13:00 – 18:00 (úřad, jinak po tel. domluvě)
Čt 18:00 – 20:00 (starosta)
St 18:00 – 20:00 (místostarostka)

 

Pošta:

Po, Čt 13:00 – 18:00
Út, St 7:00 – 10:00, 14:00 – 16:00
Pá 7:00 – 12:00

 

Knihovna:

Čt 15:30 – 18:30 Online katalog knih

Muzeum:

Dle domluvy na muzeum@olomucany.cz nebo tel.: 516 412 550

Sběrný dvůr – otevírací doba:

St (každý týden) 16:00 – 17:00; (duben-listopad)
So (po svozu odpadu) 8:00 – 10:00 (otevřeno celoročně).

Pro rok 2023 platí lichý týden (mimo st. svátků).

Ceník služeb na sběrném dvoře

Kulturní centrum, sál, víceúčelové hřiště
Přehled rezervací objektů a kalendář akcí

Platba TDO

Platba musí být uhrazena do 30.6. Výše úhrady dle platné vyhlášky je 700,- Kč / osoba a rok. Úhradu je možné provést bezhotovostně nebo v hotovosti viz. pokyny sekce Odpadové hospodářství.

Krizport - krizový portál JMK